ZOOLESZCZ GKM Grudziądz

Stadion GKM Grudziądz

Statystyki drużyny

Forma drużyny

Dom
Wyjazd

Najskuteczniejsi - Formacje

Punkty i bonusy
Brak danych

Ranking zawodników - PGE Ekstraliga

Sezon 2024

Miejsca w rozgrywkach PGE Ekstraligi

Statystyki od 2007 r.

Informacje

Medale DMP Wszystkie lata
0złote
0srebrne
0brązowe
Wyniki w PGE EkstralidzeOd 2007 r.
40/126
ZWYCIĘSTWA
10/126
REMISY
76/126
PORAŻKI

Informacje kontaktowe

Grudziądzki Klub Motocyklowy S.A.
ul. Hallera 4,
86-300 Grudziądz

Tor i stadion

Pojemność 8000
Długość toru 355.0 m
Szerokość 10.5 m - prosta startowa, 10.5 m - prosta przeciwległa / 16.0 m - I łuk, 16.8 m - II łuk
Rekord toru 63.97 s - Kacper Pludra - 08.05.2023

Rok założenia

1979

Początki ligowego żużla w ramach GKM-u Grudziądz sięgają czasów współpracy ze Stalą Toruń. To właśnie dzięki jej zawodnikom udało się stworzyć sekcję żużlową i nadać jej nazwę Grudziądzki Klub Motorowy. Przez wiele lat startów na drugoligowych torach żużlowcy z Grudziądza, jeżdżący z gołębiem na plastronie, nie święcili sukcesów. W 1995 roku GKM awansował do ówczesnej pierwszej ligi m.in. dzięki wywodzącym się z Rybnika zawodnikom: Adamowi Pawliczkowi i Henrykowi Bemowi. Rok później do zespołu z Grudziądza dołączyli lublinianie: Robert Dados i Paweł Staszek, a także niezapomniany w miejscowym środowisku Amerykanin Billy Hamill. Nie udało się jednak utrzymać statusu pierwszoligowego, ale w 1998 roku GKM ponownie wystartował wśród najlepszych.

Do historii ligowego żużla w Grudziądzu na stałe przejdą Robert Kempiński, Piotr Markuszewski, a także wspomniani już Robert Dados i Billy Hamill. Swoją żużlową przygodę w Grudziądzu rozpoczynał także tragicznie zmarły na torze żużlowym, znany zawodnik ice racingu, Grzegorz Knapp. Wychowankiem klubu, który jeździł na przestrzeni ostatnich latach w innych ośrodkach, jest też Krzysztof Buczkowski.

W wyniku różnych perturbacji GKM Grudziądz zlikwidowano w 2002 roku, ale szybko na jego miejsce powołano – w tym samym roku – Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. Na jego podbudowie zaczęto wszystko od nowa, a więc od najniższej, trzeciej klasy rozgrywkowej. W 2012 roku w Grudziądzu powrócono do tradycyjnej nazwy GKM, którą nadano spółce akcyjnej, co spotkało się z dużą aprobatą kibiców. 6 listopada 2014 roku GKM Grudziądz uzyskał tzw. dziką kartę uprawniającą do startu w rozgrywkach PGE Ekstraligi 2015. Na sezon 2016 GKM otrzymał możliwość ubiegania się o licencję na starty w PGE Ekstralidze i zdecydował się na przystąpienie do rozgrywek, w których wywalczył piąte miejsce.

Rok później zespół okrzepł i pewnie zakończył zmagania w najlepszej żużlowej lidze świata na miejscu szóstym, choć był to sezon dramatu Tomasza Golloba, który nie wystartował w żadnej ligowej potyczce na skutek wypadku na torze motocrossowym w Chełmnie, który miał miejsce w kwietniu 2016 roku. Wówczas GKM rozpoczął akcję #MistrzJestJeden i m.in. sprzedaż żółtych koszulek opatrzonych takim hasztagiem, z których zysk został przeznaczony na rehabilitację Tomasza Golloba.

Ostatnie lata to ważne wydarzenie dla jednego z mniejszych klubów w PGE Ekstralidze – remont stadionu. Przed sezonem 2018 udało się dokończyć wiele prac związanych z instalacją siedzisk, a także remontem parku maszyn i wieżyczki sędziowskiej, którą postawiono na nowo. Zespół zyskał też pewność siebie, dzięki postawie lidera – Artema Laguty. Rosjanin w sezonie 2017 (najlepszy obcokrajowiec PGE Ekstraligi – zdaniem kibiców, wyróżnienie na Gali PGE Ekstraligi) uzyskał wyśmienitą średnią biegopunktową – 2,236, a rok później jeszcze ją poprawił – 2,390.

Transferowym hitem przed sezonem 2020 okazało się pozyskanie Nickiego Pedersena. Ten jednak borykał się ze sporym pechem i kontuzjami. Do zespołu wkroczyli również Frederik Jakobsen i Kacper Pludra. Na rozgrywki w 2023 roku przygotowano kolejne transferowe wzmocnienia: Gleba Chugunova i Maxa Fricke. Przed sezonem 2023 skład zmieniono. Odeszli m.in. Pedersen (CANAL+ zrealizował bardzo ciekawy film o tym zawodniku w 2023 roku) oraz Chugunov, a przyszli Jason Doyle i Jaimon Lidsey.

Barwy klubowe