Madsen zwycięzcą w Vojens, ale to Zmarzlik z Lindgrenem pojadą o wszystko

16.09.2023 22:10Content translated automatically
Madsen zwycięzcą w Vojens, ale to Zmarzlik z Lindgrenem pojadą o wszystko

Fot. 3x Zuzanna Kloskowska

Bez zdyskwalifikowanego Bartosza Zmarzlika i tylko z jednym Polakiem – Patrykiem Dudkiem, w Vojens żużlowe Grand Prix wygrał Leon Madsen. Sześć punktów przewagi Bartosza Zmarzlika nad Fredrikiem Lindgrenem pozwala jednak optymistycznie patrzeć na zawody w Toruniu.

30 września w Toruniu rozegra się decydujący bój o Mistrzostwo. Lindgren w Vojens już prowadził w finale, ale Leon Madsen szalonym atakiem odebrał mu zwycięstwo. To spowodowało, że przed ostatnią rundą zawodów wszystko jest możliwe.

Przed 2023 FIM SGP of Denmark doszło do kuriozalnej sytuacji. Bartosz Zmarzlik nie został dopuszczony do zawodów, a powodem był nieregulaminowy kevlar w kwalifikacjach. Polak nie posiadał w Vojens odpowiedniego ubioru, który przeznaczony jest do startów w FIM SGP. Wymogiem jest, by na klatce piersiowej znajdował się specjalny plastron, którego wymaga organizator, a na nim muszą znajdować się loga GP, FIM, flaga kraju zawodnika, a także logo sponsora cyklu. To było przyczyną wykluczenia żużlowca jadącego po czwarty tytuł najlepszego zawodnika globu.

W 1. biegu na drugim okrążeniu upadł Jan Kvech. Czech szybko wstał z toru o własnych siłach, lecz wyścigu nie ukończył. Zwyciężył Leon Madsen. Do grona zwycięzców dołączyli Jack Holder, Mikkel Michelsen i Robert Lambert.

Na pierwszym łuku drugiego okrążenia doszło do poważnej kraksy z udziałem Jasona Doyle’a, Fredrika Lindgrena i Kaia Huckenbecka. Szwed i Niemiec szybko wstali i udali się do parku maszyn o własnych siłach. Australijczyk opuścił owal na noszach w karetce i nie był zdolny do dalszej jazdy. W jego miejsce pojawił się Benjamin Basso. W trzyosobowej powtórce zwyciężył Daniel Bewley. Trzy “oczka” przy swoich nazwiskach zapisali również Mikkel Michelsen, Mads Hansen i Jack Holder.

W biegu 9. Rasmus Jensen na końcu pierwszego okrążenia przejechał dwoma kołami wewnętrzną linię toru i został wykluczony. Triumfował Max Fricke. W wyścigu 10. na wjeździe w ostatni wiraż Andzejs Lebedevs uderzył w Benjamina Basso, co doprowadziło do kolejnej kraksy. Obaj zawodnicy wyszli z tego cało, a Łotysz został wykluczony z ponownego podejścia. W nim najlepszy był Martin Vaculik. W trzeciej serii startów pierwsi do mety dojechali także Daniel Bewley i Leon Madsen.

Czwarta seria startów szczęśliwa dla Roberta Lamberta, Fredrika Lindgrena, Maxa Fricke i Leona Madsena. Obyło się również bez wypadków i dramaturgii w tej części zmagań w Vojens.

Potem na tor upadł Andzejs Lebedevs. Łotysz został wykluczony z powtórki, a w niej najlepiej spod taśmy wyszedł Jack Holder i nie oddał prowadzenia do samego końca.

Na początku drugiego okrążenia w 18. biegu upadek zanotował Martin Vaculik. Słowak szybko się podniósł i udał na murawę, a chwilę później z własnej winy z nawierzchnią zapoznał się Max Fricke. W dwuosobowej powtórce zwyciężył Daniel Bewley. Piekielnie szybki w tej części zawodów był również Fredrik Lindgren i Robert Lambert.

Do ostatniego wyścigu dnia z półfinałowych starć awansowali Fredrik Lindgren i Robert Lambert, a stawkę uzupełnili Jack Holder oraz Leon Madsen. Vojens należało do Leona Madsena. Drugi był Fredrik Lindgren, a trzecie miejsce na podium dla Jacka Holdera.

Wyniki 2023 FIM SGP of Denmark:

 1. Leon Madsen (Dania) – 20
 2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 18
 3. Jack Holder (Australia) – 16
 4. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 14
 5. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 12
 6. Mikkel Michelsen (Dania) – 11
 7. Mads Hansen (Dania) – 10
 8. Max Fricke (Australia) 9
 9. Martin Vaculik (Słowacja) – 8
 10. Kim Nilsson (Szwecja) – 7
 11. Rasmus Jensen (Dania) – 6
 12. Kai Huckenbeck (Niemcy) – 5
 13. Patryk Dudek (Polska) – 4
 14. Benjamin Basso (Dania) – 3
 15. Andzejs Lebedevs (Łotwa) – 2
 16. Jason Doyle (Australia) – 1

Kwalifikacja generalna po 9. rundach FIM Speedway Grand Prix:

 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 138
 2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 132
 3. Martin Vaculik (Słowacja) – 113
 4. Jack Holder (Australia) – 113
 5. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 98
 6. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 97
 7. Leon Madsen (Dania) – 95
 8. Jason Doyle (Australia) – 88
 9. Max Fricke (Australia) – 74
 10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 64
 11. Patryk Dudek (Polska) – 62
 12. Mikkel Michelsen (Dania) – 53
 13. Kim Nilsson (Szwecja) – 43
 14. Maciej Janowski (Polska) – 43
 15. Anders Thomsen (Dania) – 36
 16. Andzejs Lebedevs (Łotwa) – 23

Paulina Wiśniewska

newsletter

Privacy Policy.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
 • FIM
 • PZM
Our social media
Download the official mobile app
Language
EN