Klub Sportowy ROW Rybnik S.A.

INNPRO ROW Rybnik

Stadion Miejski

info

2024
DMP Medals All seasons
12gold
6silver
5bronze

Contact information

Track and stadium

Address
Stadion Miejski ul. Gliwicka 72, 44-200 Rybnik
Capacity
12484
Track size
359.5 m
Width
10.4 m - starting straight, 10.7 m - back straight / 15.9 m - 1st corner, 15.4 m - 2nd corner
Track record
62.10 s - Grzegorz Zengota - 16.04.2022

Established

1932

Rybnicki klub to prawdziwy potentat w historii polskiego żużla. Aż 12 złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski, plasuje go na drugim miejscu w tabeli wszech czasów! Historia żużla w Rybniku jest bardzo bogata.

W 1932 roku powstał Rybnicki Klub Motocyklowy. W 1946 roku klub wznowił działalność. Dwa lata później działalność RKM przejęło Zrzeszenie "Budowlani". W 1950 roku rybniczanie wywalczyli pierwszy, srebrny, medal DMP. W 1951 roku działalność sekcji przejął Klub Sportowy "RYF". Sportem kierowało Zrzeszenie "Górnik". W 1956 roku drużyna wywalczyła swój pierwszy tytuł DMP. W 1964 roku nastąpiło połączenie Górnika Rybnik z Górnikiem Chwałowice, a nowy twór przyjął nazwę Klub Sportowy ROW Rybnik.

Najnowsze dzieje ROW to szereg zawirowań. Był okres, gdy żużlowcy z Rybnika jeździli w lidze pod nazwą RKM, ale od 2012 roku wrócono do tradycyjnej nazwy ROW (potem ŻKS ROW). „Rekiny”, bo taki przydomek przylgnął do „górniczej” drużyny, w PGE Ekstralidze jeździły w sezonie 2016 w roli beniaminka i zajęły szóste miejsce w ligowej tabeli. Kolejny sezon, 2017, przyniósł ósme miejsce i spadek do niższej klasy rozgrywkowej. W 2018 roku rybniczanie zajęli drugie miejsce w Nice 1. LŻ. Do PGE Ekstraligi wrócili po wywalczeniu awansu w sezonie 2019.

Rybnicki żużel to cała plejada gwiazd, reprezentantów Polski, zdobywców wielu medali mistrzostw świata, a wśród nich m.in.: Joachim Maj, Jerzy Wilim, Andrzej Tkocz, Stanisław Tkocz, Jan Tkocz, Jan Nowak, Andrzej Wyglenda, Jerzy Gryt, Piotr Pyszny, Eugeniusz i Antoni Skupień, Henryk Bem, Adam Pawliczek, Mirosław Korbel, Mariusz Węgrzyk, Łukasz Romanek, Roman Chromik i Rafał Szombierski. W ostatnich latach jako potencjalnego następcę sukcesów rybnickiego żużla wskazuje się na wnuka słynnego Antoniego Woryny, Kacpra. Zawodnik był mocno związany ze Śląskiem i swoim klubem.

Po raz ostatni medal Drużynowych Mistrzostw Polski padł łupem ROW-u w 1990 roku i było to srebro. W Rybniku "od zawsze" żużel był traktowany priorytetowo. Stadion, bez względu na klasę rozgrywkową, wypełnia się tłumami kibiców. O tym, że Rybnik żużlem stoi możemy przekonać się na każdym kroku. Rybnicki #SmakŻużla to także część śląskiej tradycji, a kibice bardzo często utożsamiają się z dewizą, która jest wyśpiewywane na stadionie "Za ROW, za nasz KS, pójdziemy aż po życia kres"... Warto również pamiętać, że w ostatnich latach kluczową postacią dla funkcjonowania klubu jest jego prezes, Krzysztof Mrozek. Po raz ostatni rybniczanie w PGE Ekstralidze jeździli w 2020 roku.

Club colours

newsletter

Privacy Policy.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Our social media
Download the official mobile app
Language
EN