H. SKRZYDLEWSKA ORZEŁ Łódź z największym doświadczeniem w Speedway 2. Ekstralidze w ostatniej dekadzie

Fot. Patryk Kowalski

W minionych dziesięciu latach H. SKRZYDLEWSKA ORZEŁ Łódź spędził najwięcej sezonów na drugim szczeblu rozgrywkowym w Polsce, czyli wszystkie. Na drugim miejscu pod tym względem znajdują się kluby z Gdańska oraz Bydgoszczy, a potem Rybnika.

H. SKRZYDLEWSKA ORZEŁ Łódź od momentu powstania w 2006 roku, tylko pierwsze pięć lat spędził poza Speedway 2. Ekstraligą. Od sezonu 2011 do teraz, klub ani nie spadł, ani nie zdołał awansować do PGE Ekstraligi.

ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk natomiast razem z ABRAMCZYK POLONIĄ Bydgoszcz, już osiem z ostatnich dziesięciu lat jeżdżą w Speedway 2. Ekstralidze. Zespół z Gdańska po razie spędził sezon w PGE Ekstralidze i Krajowej Lidze Żużlowej, a bydgoski klub jeździł tam w 2018 i 2019 roku.

Kolejną drużyną w tym rankingu jest INNPRO ROW Rybnik. Rekiny od 2014 roku, jeśli opuszczały progi Speedway 2. Ekstraligi to wyłącznie w górę. Bywało tak w latach 2016, 2017 i 2020.

Sezon 2023, był dla ARGED MALESA Ostrów Wielkopolski piątym na drugim szczeblu rozgrywkowym. W 2022 ostrowianie awansowali do najlepszej ligi żużlowej świata, a w 2017 i 2018 jeździli w najniższej żużlowej klasie w Polsce.

Zespołami, które ostatnie dziesięć lat spędziły częściej poza Speedway 2. Ekstraligą niż w niej, są TEXOM STAL Rzeszów i CELLFAST WILKI Krosno. Rzeszowianie w 2024 roku będą beniaminkiem Speedway 2. Ekstraligi, a krośnianie do niej wracają, po roku w PGE Ekstralidze.

INVEST HOUSE PLUS PSŻ Poznań jest natomiast w tym gronie najmniej doświadczony. Klub ze stolicy Wielkopolski dopiero w ubiegłym roku zadebiutował w Speedway 2. Ekstralidze, a nadchodzący sezon będzie ich drugim w przeciągu dekady.

Marcin Rusewicz