Kwieciński i Skórnicki trenerami z najdłuższym stażem w Speedway 2. Ekstralidze. Kto dalej?

Fot. Łukasz Trzeszczkowski

Funkcja trenera w sporcie żużlowym to niezwykle odpowiedzialna rola. Oprócz samej taktyki, to właśnie on ma czasem największy wpływ na mentalność drużyny, która nie raz przekłada się na wyniki na torze. Który trener Speedway 2. Ekstraligi zatem może pochwalić się największym doświadczeniem?

W tej kategorii bezapelacyjnie wygrywają Ireneusz Kwieciński oraz Adam Skórnicki. Ten pierwszy jako trener najpierw KSM-u Krosno, a aktualnie CELLFAST WILKÓW, spędził na ławce trenerskiej aż 11 lat, a jego największym sukcesem był awans do PGE Ekstraligi w 2022 roku.

Skórnicki natomiast, po zakończeniu kariery żużlowca, po raz pierwszy poprowadził drużynę w Lesznie w 2014 roku. Przez jeszcze dwa następne sezony zdobył z nią srebrny i złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Następnie w 2018 wziął się za ENEA FALUBAZ Zieloną Górę, którą opuścił po roku 2019. Od tamtej pory Skórnicki zszedł poziom niżej – do Speedway 2. Ekstraligi, gdzie objął H. SKRZYDLEWSKA ORŁA Łódź. Potem przeniósł się do Rawicza, skąd z kolei trafił do Gniezna, by ostatecznie znaleźć się w Poznaniu. Sezon 2024 będzie dla byłego Indywidualnego Mistrza Polski już dwunastym w roli szkoleniowca.

Fot. Łukasz Trzeszczkowski

Następny w naszym rankingu jest Mariusz Staszewski z ARGED MALESY Ostrów Wlkp. Ten pracuje jako trener już od 2017 roku, kiedy przejął stery właśnie ostrowskiego klubu. Z nią był już wszędzie, począwszy od Krajowej Ligi Żużlowej, po PGE Ekstraligę, a w kwietniu zacznie swój ósmy rok pracy w tej funkcji.

Fot. Anna Kłopocka

Podobny staż do Staszewskiego ma Jacek Woźniak. Był on trenerem ABRAMCZYK POLONII Bydgoszcz w latach 2010, 2013-2015 oraz od 2022 do teraz. Wcześniej, prowadził także bydgoską szkółkę żużlową. Woźniak rozpocznie sezon jako trener już siódmy raz.

Antoni Skupień, Eryk Jóźwiak oraz Paweł Piskorz mają mniej więcej takie same doświadczenie. Skupień prowadził INNPRO ROW Rybnik w 2018 roku, a do pracy wrócił w 2021. Eryk Jóźwiak natomiast, awansował z roli mechanika na trenera drużyny ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk w 2021 roku i miejsca pracy do dzisiaj nie opuścił. Paweł Piskorz, czyli aktualny szkoleniowiec TEXOM STALI Rzeszów, pełnił już kiedyś tą samą funkcję. Najpierw zajmował się Wandą Kraków, a następnie H. SKRZYDLEWSKA ORŁEM Łódź.

Zdecydowanie najmniejsze doświadczenie w prowadzeniu klubu żużlowego ma Maciej Jąder. Ten został trenerem dopiero rok temu, kiedy wziął pod opiekę METALIKA RECYKLING KOLEJARZA Rawicz. Obecnie przejął stery klubu z Łodzi, w której zadebiutuje w Speedway 2. Ekstralidze.

Marcin Rusewicz