Od Legii do CELLFAST WILKÓW – 66 lat historii żużla w Krośnie

Fot. Arkadiusz Siwek

CELLFAST WILKI Krosno to klub, który wygrywając rozgrywki eWINNER 1. Ligi w 2022 roku wywalczył sobie prawo startu w PGE Ekstralidze w sezonie 2023. Będzie to pierwszy sezon, w którym zespół z Krosna będzie rywalizował na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a historia sportu żużlowego w tym mieście sięga przecież 1956 roku.

Wilki Krosno to kontynuator tradycji żużlowych w Krośnie, które sięgają 1956 roku. Wówczas w Legii Krosno powołano sekcję żużlową, natomiast pierwsze zawody żużlowe w Krośnie rozegrano w 1950 roku na zaimprowizowanym torze, podczas budowy stadionu. W 1957 roku klub przystąpił do rywalizacji w III lidze i zajął 6. miejsce. Rok później krośnianie uplasowali się na 4. miejscu, natomiast w swoim trzecim sezonie startów wywalczyli awans do II ligi. Dokonała tego drużyna w składzie: Wiesław Kręt, Edward Węklar, Roman Gąsior, Kazimierz Węklar, Andrzej Winch, Emil Jakubowski, Ferdynand Długosz i Zygmunt Zygmuntowski. Trenerem był Mieczysław Kosierb.

Z powodu kłopotów finansowych, w 1961 roku, doszło do fuzji dwóch krośnieńskich klubów Legii i Krośnianki. Powstał wówczas Międzyzakładowy Związkowy Klub Sportowy Krosno, a w 1963 roku Krośnieński Klub Sportowy Karpaty. Liderami zespołu w tych latach byli Emil Jakubowski, Jerzy Owoc, a także Roman Gąsior. Pod tym szyldem zespół startował do 1969 roku, kiedy to z powodu kłopotów finansowych sekcja żużlowa została rozwiązana.

Sport żużlowy w Krośnie postanowiono reaktywować w maju 1986 roku, kiedy to powstał Społeczny Komitet Reaktywowania Sekcji Żużlowej w Krośnie z Kazimierzem Bobusią na czele. W 1987 roku powstał Krośnieński Klub Żużlowy, który przyjął barwy żółto-czerwono-czarne z wizerunkiem głowy wilka na plastronie. W latach 1988-1996 KKŻ Krosno rywalizował w II lidze. Od 1997 roku w II lidze startował Żużlowy Klub Sportowy Krosno.

Przed sezonem 2002 ŻKS przestał istnieć, a w jego miejsce powstało Krośnieńskie Stowarzyszenie Żużlowe Krosno.

W 2004 roku KSŻ Krosno po rundzie zasadniczej II ligi zajmował drugie miejsce, które dawało prawo udziału w rundzie finałowej (były to rozgrywki łączone I ligi – miejsca 5-7 i II ligi – miejsca 1-3). Krośnianie zajęli 4. miejsce i uzyskali prawo startu w I lidze w sezonie 2005. W pierwszym sezonie startów na zapleczu Ekstraligi KSŻ wygrał baraże o utrzymanie z ukraińskim SC Trofimov Równe (46:44 i 40:0). W 2006 roku klub z Krosna również brał udział w barażu o utrzymanie w I lidze, ale tym razem przegrał dwumecz z PSŻ Milion Team Poznań (32:57 i 50:39) i został relegowany do II ligi.

4 stycznia 2007 roku Polski Związek Motorowy odmówił KSŻ Krosno przyznania licencji na start w II lidze z powodu nieuregulowania zobowiązań. Cztery dni później powołano nowe Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe Krosno, którego celem był start w II lidze. KSM licencję otrzymało 1 kwietnia 2007 roku. W latach 2007-2015 KSM rywalizował w II lidze. W 2016 roku w wyniku reorganizacji rozgrywek – podjęto decyzję o połączeniu I i II ligi, klub przystąpił do udziału w Drużynowych Mistrzostwach I ligi. Wówczas KSM zajęło 9. miejsce i spadło do II Ligi, w której startowało przez następne dwa sezony.

2 października 2018 roku w miejsce KSM Krosno powstał klub o nazwie Wilki Krosno. Pierwszy rok działalności nowego klubu zakończono na 4. pozycji w ligowej tabeli, klub bez powodzenia brał udział w fazie play-off. W sezonie 2020 Wilki Krosno zdobyły pierwszą pozycję w II lidze, wygrywając przy tym wszystkie spotkania i awansując do I ligi. Drużyna pozyskała sponsora tytularnego i w sezonie 2021 wystartowała w rozgrywkach jako CELLFAST WILKI Krosno. Nowym trenerem został Ireneusz Kwieciński, a stanowisko menedżera objął Michał Finfa. Klub zdobył pierwsze miejsce w fazie zasadniczej, pozostał jednak w I lidze przegrywając finałowy dwumecz z ARGED MALESA Ostrovią Ostrów (30:60 i 49:40). W roku 2022 zespół ponownie znalazł się w finale rozgrywek. Krośnianie pokonali STELMET FALUBAZ Zielona Góra (50:40 i 41:49) i po raz pierwszy w historii awansowali do PGE Ekstraligi.