Wojciech Stępniewski dla WP SportoweFakty: siedem klubów jest za zagranicznym juniorem

12.01.2025 08:59
Wojciech Stępniewski dla WP SportoweFakty: siedem klubów jest za zagranicznym juniorem

Fot. Róża Koźlikowska

Portal WP SportoweFakty przygotował obszerny wywiad z Prezesem Ekstraligi Żużlowej, Wojciechem Stępniewskim. W materiale poruszono szereg wątków, które dotyczą zarówno obecnych sytuacji w środowisku żużlowym, jak i koncepcji wprowadzenia zagranicznego juniora w PGE Ekstralidze.

WP SportoweFakty: O U24 Ekstralidze porozmawiamy za chwilę. Chciałbym, żeby jednak odpowiedział pan, czy myślicie o zniesieniu zawodnika U24 lub ograniczeniu do jednego polskiego seniora w składzie.

Wojciech Stępniewski (Prezes Ekstraligi Żużlowej): W kontekście ochrony polskich zawodników tej zmiany nigdy nie będzie. Znam stanowisko PZM i mam podobne. Pozycja U24 została natomiast wprowadzona, żeby umożliwić młodszym żużlowcom łatwiejsze wejście w okres seniorski. Niektórzy na tym zyskali, bo są liderami swoich drużyn jako seniorzy. Myślę między innymi o Robercie Lambercie czy Dominiku Kuberze. Nie rozważamy zatem wyrzucenia tego przepisu, choć jestem świadomy, że dzięki takim zmianom klubom budowałoby się łatwiej składy. Nie mam jednak pewności, czy byłoby taniej. To dla mnie mrzonka. Jeśli pojawi się na rynku żużlowiec, który będzie pasować do koncepcji trzech klubów, to znowu zacznie się licytacja.

Fot. Marcin Karczewski

Co zatem z U24 Ekstraligą? 

Decyzje nie zapadły, ale mamy poczucie, że niektóre kluby nie podeszły poważnie do tej szansy. Nie chciały widzieć w niej rozwoju. Raczej traktowały to jak zło konieczne.  Z naszej perspektywy dopłacanie do projektu, który jest niepoważny i robienie z niego drugich rozgrywek DMPJ, mija się z celem. Głową muru nie przebijemy, nikogo do niczego nie zmusimy.  Rozważamy poważnie, czy lepiej tego projektu nie zarzucić. Zaznaczam jednak, że najpierw chcemy go  wewnętrznie podsumować. Poza tym na stole musi pojawić się inna sensowna propozycja, niekoniecznie związana ze sportem, być może z inwestycjami w pozyskiwanie nowych środków finansowych przez kluby. Nie ma bowiem opcji, żeby te pieniądze trafiły znowu do worka przeznaczonego na pierwsze drużyny. Podkreślam, że to nie wchodzi w grę i kluby mają tego świadomość.

Jak przedstawia się temat zagranicznego juniora w PGE Ekstralidze od sezonu 2026? W środowisku żużlowym mówiło się, że to pana autorski projekt. Wydawało się, że jego wprowadzenie jest przesądzone, ale podobno pojawiły się wątpliwości.

Uporządkujmy najpierw fakty. Zarząd PGE Ekstraligi przedstawił PZM konkretną rekomendację po zasięgnięciu opinii klubów. Kilka dni temu mieliśmy wspólne spotkanie z klubami i raz jeszcze podsumowaliśmy stan oczekiwań w zakresie juniora zagranicznego w PGE Ekstralidze. Siedem klubów wyraziło się ponownie o tym pomyśle pozytywnie i jest za nim.  Proponujemy system, w którym można korzystać z jednego zagranicznego juniora od 2026 roku, który nie może zastępować polskich młodzieżowców. Do tego stworzyliśmy model dopłat do punktów Polaków na tych pozycjach. Wszyscy mieliby zatem wybór, czy szkolić i czerpać korzyści, czy chwilowo wspomóc się zawodnikiem zagranicznym. Chciałbym, żeby PZM podjął decyzję w tej sprawie przed startem sezonu 2025. Nie potrafię ocenić, co się wydarzy, a nie chcę rzucać monetą, bo zdania środowiska są mocno podzielone. 

Pełny wywiad dostępny jest na stronie WP SportoweFakty TUTAJ.

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL
Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie.Więcej