Dominacja ligi i trzeci z rzędu tytuł Drużynowych Mistrzów Polski.
Tekst Mikołaja Dukiewicza, ucznia klasy III e w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy im. Adama Mickiewicza, powstały w ramach zajęć AKADEMII MŁODEGO DZIENNIKARZA ŻUŻLOWEGO.
Po raz kolejny ORLEN OIL Motor Lublin potwierdził swoją dominację na polskich torach żużlowych, zdobywając Drużynowe Mistrzostwo Polski w sezonie 2024. Patrząc na przebieg całego sezonu, klub ze stolicy województwa lubelskiego był już od samego początku głównym pretendentem do wygrania złota.
Stała forma drużyny i najlepsza para juniorska
Jednym z kluczowych elementów sukcesu była stała wysoka forma całej drużyny przez cały sezon. W TOP-20 najlepszych zawodników ligi znajduje się aż pięciu zawodników klubu z Lublina.
Oto dokładne dane formacji seniorskiej:
- Bartosz Zmarzlik – 2. średnia ligowa: 2,419. W 93. biegach 55 zwycięstw i łącznie zdobytych 216 punktów i 9 bonusów. Lider ORLEN OIL Motoru Lublin zalicz kolejny kapitalny sezon ligowy, zwieńczony piątym tytułem Indywidualnego Mistrza Świata, pomimo lekkich problemów sprzętowych w trakcie sezonu.
- Dominik Kubera – 10. średnia ligowa: 2,095. W 95. biegach wygrał 29 razy i uzyskał w nich 180 punktów i 19 bonusów. Statystycznie był to słabszy ligowy rok – w porównaniu do poprzedniego sezonu i średniej 2,197 – nadal popularny “Domin” był bardzo pewnym punktem drużyny z Lublina. Co ważne, poradził sobie ze zmianą sprzętową, wywrócił “do góry nogami” swój warsztat, przesiadł się na silniki od Michała Marmuszewskiego i dokonał takiej małej rewolucji w trakcie trwania rozgrywek, a to nie zawsze daje rezultaty – tutaj, jak widzimy – udało się.
- Jack Holder – 16. średnia ligowa: 1,978. W swoich 90 startach wygrał 27 biegów, zdobył łącznie 157 punktów i 21 bonusów. Australijczyk po najlepszym sezonie w karierze (w 2023 roku – wtedy jego ligowa średnia była naprawdę wyśrubowana i wyniosła 2,080) obniżył trochę swoje loty, ale w kluczowych meczach sezonu nie zawiódł.
- Fredrik Lindgren – 17. średnia ligowa: 1,935. 24 wygrane biegi w 93 wyścigach, łącznie uzyskał 156 punktów i 24 bonusy. Wicemistrz świata z tego roku utrzymał formę z ostatnich lat. Solidnie, ale w większości bez dwucyfrowych wyników. Takich występów miał dokładnie dziesięć, nie licząc punktów bonusowych.
- Mateusz Cierniak – 26. średnia ligowa: 1,706. 119 punktów i 26 bonusów, w 85 startach zwyciężył 13 razy. Pierwszy sezon jako senior może uznać za udany. Drugi najlepszy zawodnik na pozycji U24. Jedyne dwucyfrówki zdobyte w domowych meczach z NovyHotel Falubazem Zielona Góra.
“Koziołki” mogą się również pochwalić najlepszą parą juniorską w lidze, którą stanowili: Wiktor Przyjemski oraz Bartosz Bańbor. Pierwszy z wymienionych ma za sobą najlepszy sezon w karierze, został najlepszym młodzieżowcem w PGE Ekstralidze z olśniewającą średnią 2,060 punktu na bieg co uplasowało go na 13. miejscu w klasyfikacji ligowej pod względem średniej biegowej. Do tego dołożył tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów, który na razie jest największym osiągnięciem w jego indywidualnej karierze.
Twierdza Lublin
ORLEN OIL Motor Lublin w sezonie 2024 kontynuował swoją dominację na domowym torze. “Koziołki” od porażki w 1. kolejce sezonu 2023 z BETARD Spartą Wrocław (44:46) mają serię 19 wygranych meczów na domowym torze. Lublinianie są jedyną drużyną w całej PGE Ekstralidze, która wygrała wszystkie mecze domowe, zdobywając średnio 52,6 punktów na mecz. Stadion przy Alejach Zygmuntowskich, nazywany przez kibiców “twierdzą”, stał się miejscem, gdzie rywale mają ogromne problemy z nawiązaniem walki. Niezwykle istotna jest również rola kibiców, którzy masowo wspierają drużynę na każdym meczu, tworząc świetną atmosferę. W tym sezonie średnia frekwencja na stadionie w Lublinie wynosiła nieco ponad 9 tysięcy, czyli około 97 % wypełnienia obiektu. Procentowo lepiej wypada tylko BETARD Sparta Wrocław ze 100 % frekwencją.
Zarządzanie i stabilność finansowa
Jednym z najważniejszych fundamentów sukcesu ORLEN OIL Motoru Lublin jest świetne zarządzanie klubem. Zarząd, na czele z prezesem Jakubem Kępą, postawił na długoterminową strategię budowy zespołu, skupiając się nie tylko na wynikach sportowych, ale także na finansowej stabilności klubu. Dzięki skutecznemu zarządzaniu budżetem i mądrym inwestycjom w zawodników, klub z Lublina stał się magnesem dla sponsorów i partnerów biznesowych, co pozwoliło na utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej jak i sportowej.
Mikołaj Dukiewicz