Siła młodzieżowców Speedway 2. Ekstraligi. Jaka drużyna ma najlepszych juniorów?

Juniorzy, czyli zawodnicy do lat 21. stanowią niezwykle istotny element zespołu, który często bywa decydującym czynnikiem końcowego rezultatu. Mają swój osobny bieg i potrafią przechylać szalę zwycięstwa na stronę swojej drużyny. Która ekipa Speedway 2. Ekstraligi jest w tym sektorze najsilniejsza?

Aktualny spadkowicz z PGE Ekstraligi – CELLFAST WILKI Krosno, w tym sezonie będzie korzystać z usług Szymona Bańdura oraz Piotra Świercza. Obaj już zdążyli pojechać w najlepszej żużlowej w lidze świata, co faktycznie może przełożyć się na jazdę szczebel niżej. Bańdur przed rokiem wystąpił w pięciu spotkaniach, w których zdobył łącznie osiem punktów. Świercz natomiast pojechał tylko w trzech meczach, gdzie dołożył tylko trzy „oczka”. Ponadto występowali oni również w U24 Ekstralidze. Tam, stanowili solidny element drużyny, ponieważ Bańdur zakończył rozgrywki ze średnią 2.033 pkt/bieg, a Świercz z 1.797 pkt/bieg. Pozwoliło to ORLEN WILKOM zająć w rozgrywkach szkoleniowych drugie miejsce.

Jeden z faworytów całej Speedway 2. Ekstraligi, czyli INNPRO ROW Rybnik, na pozycji U21 będzie posiłkował się Kacprem Tkoczem i Pawłem Trześniewskim. Obaj zawodnicy urodzeni w 2005 roku, jeżdżą w rybnickim zespole już od sezonu 2021, zatem domowy tor znają doskonale. W ubiegłym roku dla INNPRO ROW-u zdobyli łącznie 57 punktów, co u Trześniewskiego daje 2.333 pkt/mecz, a u Tkocza 1.632 pkt/mecz.

Przez ostatnie lata ABRAMCZYK POLONIA Bydgoszcz słynęła ze skutecznych juniorów. Dowodem tego jest Wiktor Przyjemski, który w 2023 został najlepszym zawodnikiem całej Speedway 2. Ekstraligi. Ten w listopadowym okienku transferowym przeniósł się do PLATINUM MOTORU Lublin, więc siła rażenia bydgoskiej młodzieży zmalała. Teraz w drugim biegu każdego meczu kibice będą oglądać Franciszka Karczewskiego oraz Oliviera Buszkiewicza. Pierwszy z nich, jako zawodnik TAURON WŁÓKNIARZA Częstochowa zakończył sezon PGE Ekstraligi na 50. miejscu w rankingu pod względem średnich biegopunktowych. Buszkiewicz natomiast miał epizody w klubach w Lesznie, Rawiczu oraz Poznaniu, a Bydgoszcz wydaje się miejscem, gdzie zostanie na dłużej. W 2023 dla AMBRAMCZYK POLONII uzyskał łącznie z bonusami 40 punktów.

Kolejnym klubem, dla którego odejście juniora będzie znaczyć bardzo wiele jest ARGED MALESA Ostrów Wlkp. Wydawało się, że niczym niezagrożone miejsce w składzie ma Jakub Krawczyk i Sebastian Szostak, lecz niedawno i dość niespodziewanie Krawczyk przeniósł się do BETARD SPARTY Wrocław. Drużyna Mariusza Staszewskiego została zatem z pewnym Szostakiem oraz jego młodszym bratem – Gracjanem i Tobiaszem Potasznikiem. Wygląda więc na to, że kategoria U21 nie będzie mocnym punktem ARGED MALESY.

ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk w nadchodzącym sezonie postawi na parę Miłosz WysockiBartosz Tyburski. Wysocki to wychowanek ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz, w którym zadebiutował w 2021 roku. W 2022 zaś, przeniósł się do Gdańska na zasadzie wypożyczenia, a kilka miesięcy później podpisał tam kontrakt. Tyburski natomiast pozostaje pewną zagadką. W zeszłorocznych rozgrywkach Speedway 2. Ekstraligi, m.in. ze względu na kilkuletnią przerwę w startach, nie zdobył ani jednego punktu.

Działacze H. SKRZYDLEWSKA ORŁA Łódź podczas jesieni także nie próżnowali. Klub pozyskał z EBUT.PL STALI Gorzów Mateusza Bartkowiaka, który po przejściu do Speedway 2. Ekstraligi będzie gwarantem punktów. Jego kolegą z pary ma być z kolei Aleksander Grygolec, który w łódzkim zespole startuje już od 2019 roku. Przez ten czas zdobył dla drużyny 74 punkty.

Podobnie ma się sytuacja w Poznaniu. INVEST HOUSE PLUS PSŻ, zakontraktował w listopadzie Kacpra Grzelaka, czyli wychowanka ARGED MALESY Ostrów Wlkp. oraz aktualnego złotego medalistę Drużynowych Mistrzostw Polski. Drugim juniorem będzie Kacper Teska, który poznański tor zna jak własną kieszeń. W zeszłym roku odjechał wszystkie ligowe mecze, inkasując łącznie 23 punkty i 3 bonusy.

Beniaminek rozgrywek Speedway 2. Ekstraligi – TEXOM STAL Rzeszów, najprawdopodobniej postawi na duet Jakub PocztaWiktor Rafalski. Poczta do Rzeszowa przychodzi z Ostrowa Wlkp., gdzie w 2023 jako zawodnik ARGED MALESY, przywoził średnio 2 punkty na mecz, a Rafalski definitywnie zmienia barwy na biało-niebieskie, gdyż rok temu startował w TEXOM STALI na zasadzie wypożyczenia. W Krajowej Lidze Żużlowej odjechał 23 biegi, w których zdobył 32 punkty.

Marcin Rusewicz