Speedway 2. Ekstraliga jako początek drogi na szczyt, czyli żużlowcy, którzy zaczynali tutaj swoje kariery

Obecnie najlepszą żużlową ligą świata jest PGE Ekstraliga. Nie każdy wielki żużlowiec jednak, był od razu na nią skazany. Wielu właśnie zaczynało swoją przygodę z żużlem w Polsce jeden, lub dwa szczeble niżej. Oto lista kilku z nich.

Postaci Grega Hancocka nie trzeba nikomu przedstawiać. Amerykanin jest czterokrotnym indywidualnym mistrzem świata na żużlu i przez wiele lat swojej kariery był czołowym zawodnikiem polskich lig. Karierę zakończył po sezonie 2018, reprezentując barwy TEXOM STALI Rzeszów, w dzisiejszej Krajowej Lidze Żużlowej. Hancock swoje pierwsze kroki w Polsce stawiał właśnie w Speedway 2. Ekstralidze, gdzie już po roku razem z FOGO UNIĄ Leszno awansował do PGE Ekstraligi.

Innym wielkim nazwiskiem, któremu drugi szczebel ligowy w Polsce otworzył drzwi do wielkiej kariery jest Nicki Pedersen. Duńczyk co prawda pierwsze dwa sezony w naszym kraju spędził już w elicie, lecz następnie, w 2001 roku wymienił ZOOLESZCZ GKM Grudziądz na ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk i do sezonu 2003 jeździł w Speedway 2. Ekstralidze. Przez wiele kolejnych lat, trzykrotny indywidualny mistrz świata, nie zamierzał opuszczać progów PGE Ekstraligi, aż do dziś. W 2024, Pedersen będzie reprezentował barwy TEXOM STALI Rzeszów.

Janusz Kołodziej to kolejny zasłużony zawodnik, który rozwijał swoją karierę w Speedway 2. Ekstralidze. Wychowanek GRUPA AZOTY UNII Tarnów, od 2000 roku, nie opuścił swojego macierzystego klubu przez dziesięć sezonów. Pierwsze dwa lata GRUPA AZOTY UNIA z Januszem Kołodziejem w składzie próbowała przebić się na drugi poziom rozgrywkowy, a następnie do PGE Ekstraligi. Tam, tarnowianie jeździli już w 2004 roku, zdobywając Drużynowe Mistrzostwo Polski. Dziś, Kołodziej jest jednym z najlepszych żużlowców w kraju.

Najmłodszy w tym zestawieniu – Dan Bewley, również rozpoczynał przygodę z żużlem w Polsce od Speedway 2. Ekstraligi. Brytyjczyk w 2018 oraz 2019 roku jeździł dla klubu z Rybnika, by następnie przenieść się do BETARD SPARTY Wrocław, dla której punkty zdobywa do teraz. Bewley od sezonu 2022 jest także stałym uczestnikiem cyklu FIM Speedway Grand Prix.

Marcin Rusewicz