Stanisław Chomski: zawodników w klasie 250cc będzie przybywać coraz więcej

Fot. Marcin Karczewski

– Parę lat temu mieliśmy problemy ze skompletowaniem pełnej obsady zawodów, a teraz niektórzy „stoją w kolejce” – powiedział trener wicemistrzów Polski, Stanisław Chomski. W rozmowie dla speedwayekstraliga.pl, szkoleniowiec odpowiedział także na kwestie terminarza, U24 Ekstraligi oraz aspektach młodzieżowców.

Na inaugurację PGE Ekstraligi 2023, EBUT.PL STAL Gorzów pojedzie do Torunia na mecz z miejscowym FOR NATURE SOLUTIONS APATOREM Toruń. Dla Stanisława Chomskiego sprawa terminarza nie jest pierwszorzędna. – Tak, jak zwyczajowo się mówi – z każdym trzeba jechać. Są zespoły mocniejsze i takie, które są w zasięgu mojej drużyny. To, że jedziemy na pierwszy mecz do Torunia, to nie jest złe. Oczywiście początek sezonu to zawsze jest niewiadoma – są sparingi, treningi i nigdy nie wiemy, czy wszystko zafunkcjonuje na początku. Pogoda też może być zmienna. Oczywiście tor w Toruniu jest zadaszony, ale temperatury swoje też robią – wyjaśnił trener gorzowian.

W drugiej rundzie na EBUT.PL STAL czeka pojedynek z ZOOLESZCZ GKM Grudziądz. Nasz rozmówca dodał, że jego zespół nie będzie liczył na łatwe punkty, a przedsezonowe prognozy często są zmienne. – Można powiedzieć, że rywal, z którym do tej pory sobie radziliśmy, ale teraz bardzo się wzmocnił. Nie będzie to łatwe spotkanie. Pozostałe mecze to będą wyzwania, ale zawsze z kimś się trzeba zmierzyć. Trzeba szukać pozytywów i nie narzekać. Mieliśmy sytuację, że seryjnie przegrywaliśmy i nas skreślano, a później okazało się, że z tego wychodziliśmy i jechaliśmy o medale. W pewnych działaniach musi być konsekwencja i wyciąganie wniosków. Trzeba wiedzieć z kim można wygrać, z kim powinno się wygrać, aczkolwiek to tylko sport. Jak jeszcze się sprawi niespodziankę, to dodaje to kolorytu dla ligi i wiatru w żagle dla zespołu – zaznaczył Stanisław Chomski w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl.

Przed klubami drugi sezon startów w U24 Ekstralidze. Gorzowska drużyna składać się będzie większości z zawodników, którzy mogą stanowić w przyszłości o sile kadry w rozgrywkach ligowych. – Poziom PGE Ekstraligi jest bardzo wysoki. Do kadry U24 dobieramy zawodników bardziej przyszłościowo. Niemniej już było widać, że żużlowcy tacy jak Salonen lub Pollestad pojawili się w polskich torach. Najzdolniejsi już się ocierają o te poziomy ligowe, ale nasza koncepcja jest taka, żeby szukać młodych zawodników, którzy będą mieli szansę za jakiś czas też zaistnieć – powiedział szkoleniowiec klubu z Gorzowa.

Stanisław Chomski odpowiedział także na kwestię zagranicznego młodzieżowca na pozycjach 6/7 i 14/15 we wszystkich rozgrywkach ligowych. Przepis ten stosowany jest w 2. LŻ. Zdaniem trenera, na ten temat trzeba patrzeć z perspektywy niższych kategorii w całym systemie szkoleniowym, m.in. liczby adeptów w klasie 250cc. – Jeżeli spojrzymy na to, ilu chłopaków zdaje teraz egzaminy w kategorii 250cc, później w klasie 500cc, to tendencja powinna być odwrotna. Trzeba by było usiąść i zastanowić się nad polityką startową dla polskich zawodników, a w drugiej kolejności dla zagranicznych. Na ten moment nie ma wystarczającej liczby polskich żużlowców, aby skutecznie rywalizowali i zdobywali punkty na tym poziomie rozgrywkowym, więc przepis ten jest na razie ok. Wiadomo, że szkolenie w niższych ligach jest trudniejsze, bo to jest o wiele bardziej kosztowne w żużlu, niż w innych dyscyplinach sportu, ze względu na nieporównywalne koszty sprzętu ­- wyjaśnił.

Piramida szkoleniowa, która została ostatnio zbudowana powoduje, że tych w zawodników w klasie 250cc będzie przybywać coraz więcej, a w konsekwencji przyniesie to wzrost ilościowy i jakościowy w wyższej klasie. Parę lat temu mieliśmy problemy ze skompletowaniem pełnej obsady zawodów, a teraz niektórzy „stoją w kolejce”. O nich trzeba zadbać, a za 2-3 lata konkurencja wzrośnie. Przeżywaliśmy to, że musieliśmy szukać zawodników nie w pełni przygotowanych do rozgrywek ligowych, bo były dziury w składzie – wtedy nasuwała się myśl o otwarciu pozycji juniorskich dla tych zagranicznych, ale patrząc na to, jak idziemy z systemem szkolenia, to tych polskich żużlowców będzie więcej – zakończył trener EBUT.PL STALI Gorzów.