Dorobek medalowy drużyn PGE Ekstraligi

Fot. Marcin Karczewski

PGE Ekstraliga rusza 8 kwietnia. Sezon 2023 będzie siedemnastym, który funkcjonuje jako zawodowa liga. Przyjrzyjmy się z kolei, jak wygląda dorobek medalowy drużyn w całej historii rozgrywek.

Liderem klasyfikacji medalowej jest FOGO UNIA Leszno, która ma zdobytych aż 18 złotych, a w sumie 33 krążki. EBUT.PL Stal Gorzów ma na swoim koncie 9 złotych, 15 srebrnych i 6 brązowych medali. Żaden klub nie posiada w swoim dorobku tak wielu srebrnych medali. W ogólnym zestawieniu Stal 30 razy stawała na podium DMP.

Torunianie plasują się na 4. pozycji w tabeli wszech czasów, posiadając 4 złote medale i po 7 srebrnych oraz brązowych. Tuż przed nimi BETARD SPARTA Wrocław, która ma o jeden złoty i po 3 srebrne i brązowe medale więcej.

MOTOR Lubin nigdy wcześniej nie był złoty. Aż do sezonu 2022, a w tabeli plasują się na miejscu szóstym z dodatkowo dwoma srebrnymi medalami na swoim koncie (w 1991 oraz w 2021 roku). ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZ Częstochowa  w 2022 roku stanął na najniższym stopniu podium, wygrywając z FOR NATURE SOLUTIONS APATOREM Toruń. Ostatni medal Włókniarz zdobył w 2019 roku i również był to medal brązowy. To ich 14 krążek w historii rozgrywek, z czego połowa to medale z brązowego kruszcu.

Do walki w sezonie 2023 bez dorobku medalowego przystępują ZOOLESZCZ GKM Grudziądz oraz CELFAST WILKI Krosno.