2. LŻ: Derby dla rzeszowian, pewne zwycięstwa gospodarzy

30.08.2023 14:10
2. LŻ: Derby dla rzeszowian, pewne zwycięstwa gospodarzy

Trzy spotkania w ramach ostatniej, 14. rundy fazy zasadniczej 2. LŻ rozegrano w miniony weekend. Wszystkie trzy zakończyły się pewnymi zwycięstwami gospodarzy. Poznaliśmy też pary, które powalczą o wielki finał zmagań o wejście na zaplecze PGE Ekstraligi.

Derby Południa w Rzeszowie rozpoczęły się zdecydowanie po myśli rzeszowian, którzy już po pierwszej serii prowadzili różnicą sześciu „oczek” (15:9). To za sprawą podwójnego zwycięstwa pary Nowak Karczmarz oraz triumfu w stosunku 4:2 pary Thorssell Kildemand.

W kolejnych gonitwach tarnowianie nie pozwolili „odskoczyć” gospodarzom, co więcej na początku trzeciej serii startów zniwelowali straty, doprowadzając do remisu w meczu (24:24). TEXOM STAL pokazała swoją siłę w następnych startach – trzy kolejne triumfy 5:1 pozwoliły podopiecznym managera Pawła Piskorza zbudować 12-punktową przewagę po 11. biegu.

Meczowy triumf rzeszowianie zapewnili sobie po 13., jak się później okazało – ostatnim biegu dnia, pokonując rywala „zza miedzy” 46:32. Decyzją arbitra zawodów spotkanie zakończone zostało wcześniej ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Najskuteczniejsi w zespole z Rzeszowa okazali się Marcin Nowak i Rafał Karczmarz – obaj zainkasowali „płatny” komplet punktów – 11+1. Z kolei w drużynie z Tarnowa liderem był Matic Ivacic (10).

Zwycięstwo TEXOM STALI Rzeszów za trzy punkty w tym meczu pozwoliło zwyciężyć drużynie całą rundę zasadniczą, z dorobkiem 21 punktów na koncie.

Wyniki (za oficjalna aplikacja 2.LŻ):

TEXOM STAL Rzeszów: 46

  1. Marcin Nowak – 11+1 (3,3,3,2*)
  2. Krystian Pieszczek – 7+1 (3,t,2*,2)
  3. Rafał Karczmarz – 11+1 (2*,3,3,3)
  4. Jacob Thorssell – 8+1 (3,0,2*,3)
  5. Peter Kildemand – 2+1 (1,0,w,1*)
  6. Anders Rowe – 3+1 (1*,w,w,2)
  7. Wiktor Rafalski – 4 (2,1,1)
  8. Bartosz Curzytek – ns

GRUPA AZOTY UNIA Tarnów: 32

  1. Rene Bach – 6 (1,3,1,1) 6
  2. Marko Levishyn – 2+1 (w,2*,0,-)
  3. Matic Ivacic – 10 (0,2,3,2,3)
  4. Paweł Miesiąc – 4+1 (2,1*,1,0)
  5. Ernest Koza – 5 (2,2,1,0)
  6. Szymon Bańdur – 4 (3,1,0)
  7. Daniel Klima – 1 (0,1,0)
  8. Jan Heleniak – ns

W roli zdecydowanego faworyta do pierwszego z niedzielnych spotkań przystępowała drużyna OPTIBET LOKOMOTIVU Daugavpils, która na własnym torze mierzyła się z METALIKA RECYCLING KOLEJARZEM Rawicz, który do spotkania przystąpił w osłabionym składzie – bez jednego zawodnika.

Gospodarze od samego początku jechali „jak po swoje”, budując swoją przewagę kolejno do: ośmiu punktów po pierwszej serii (16:8), 14 „oczek” po siódmej gonitwie (28:14) i 22 po trzeciej serii (41:19). Meczowe zwycięstwo gospodarze zapewnili sobie po 12. biegu (47:25).

Finalnie, OPTIBET LOKOMOTIV zwyciężył w tym starciu 57:33, a dzięki temu punkt bonusowy pozostał na Łotwie (90:89 w dwumeczu). Najlepsze występy w zespole z Daugavpils zanotowali Daniil Kolodinskij (11+1) oraz Steve Worrall, Ķjastas Puodžuks i Jevgeņijs Kostigovs – cała trójka po 10 „oczek”. Najbardziej skuteczny w zespole z Rawicza okazali się Tomasz Orwat (9+1) oraz junior – Błażej Wypior (10).

Wyniki (za oficjalna aplikacja 2.LŻ):

OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils: 57

  1. Steve Worrall – 10+2 (2*,3,2*,3)
  2. Daniil Kolodinskij – 11+1 (3,2*,3,3,-)
  3. Ķjastas Puodzuks – 10+1 (3,3,3,1*,-)
  4. Ernest Matiuszonok – 3+1 (1*,0,w,u,2)
  5. Jevgenijs Kostigovs – 10+1 (2,3,3,2*)
  6. Ricards Ansviesulis – 8+2 (2,2*,2*,2)
  7. Artjoms Juhno – 4+1 (1*,1,2,0)
  8. Nikita Kaulins – 1+1 (0, 1*)

METALIKA RECYCLING KOLEJARZ Rawicz: 33

  1. Damian Baliński – 4 (1,2,0,1,-)
  2. brak zawodnika
  3. Nikodem Bartoch – 8 (0,2,1,2,0,3)
  4. Marcin Nowaczyk – 1 (1,-,0,-,0)
  5. Tomasz Orwat – 9+1 (3,1*,1,2,1,1)
  6. Kacper Klimek – 1 (0,0,0,1,0)
  7. Błażej Wypior – 10 (3,0,0,1,3,3)

Drugie z niedzielnych starć minionego weekendu, pomiędzy ULTRAPUR STARTEM Gniezno a ENEA POLONIĄ Piła, podobnie jak starcie w Daugavpils zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, co pozwoliło im zakończyć rundę zasadniczą na pozycji wicelidera.

15:9 po czwartym biegu, 27:15 na półmetku zawodów i 38:22 po trzeciej serii startów – gnieźnianie sukcesywnie budowali przewagę, którą zwieńczyli zwycięstwem już po 12. biegu dnia (46:26). Zawodnicy Polonii tego dnia byli w stanie zwyciężyć tylko w jednym biegu, dokonała tego para Knudsen – Mroczka. Końcowy rezultat tego starcia – 59:31.

Swojego pogromcy w tym spotkaniu nie znalazł Sam Masters (15), na pochwałę w zespole gospodarzy zasłużył także Josh Pickering (11+1). Honoru pilan bronili Adrian Cyfer (10) i Artur Mroczka (9+2).

Wyniki (za oficjalna aplikacja 2.LŻ):

ULTRAPUR START Gniezno: 59

  1. Hubert Łęgowik – 9 (0,3,3,3,0)
  2. Tim Sorensen – 9+2 (1,1,2*,3,2*)
  3. Sam Masters – 15 (3,3,3,3,3)
  4. Kacper Gomólski – 6+3 (1*,2*,2*,1)
  5. Josh Pickering – 11+1 (2,3,1,2*,3)
  6. Casper Henriksson – 5+1 (2*,3,0)
  7. Mikołaj Czapla – 4 (3,0,1)
  8. Jesper Knudsen – ns

ENEA POLONIA Piła: 31

  1. Daniel Henderson – 2+2 (1*,1*,0,-)
  2. Peter Ljung – 3 (0,2,1,-,-)
  3. Jonas Knudsen – 6 (2,1,3,0,0,0)
  4. Artur Mroczka – 9+2 (2,0,2*,2,2,1*)
  5. Adrian Cyfer – 10 (3,2,1,1,1,2)
  6. James Pearson – 1 (1,D,0,0)
  7. Kacper Mateusz Grzelak – 0 (U,-,-)
  8. Bartosz Głogowski – 0 (0)

Półfinałowe pary drugoligowych zmagań stanowić będą TEXOM STAL Rzeszów – GRUPA AZOTY UNIA Tarnów oraz ULTRAPUR START Gniezno – OK BEDMET KOLEJARZ Opole.

Tabela 2. Ligi Żużlowej po rundzie zasadniczej:

  1. TEXOM STAL Rzeszów – 21 pkt (+137)
  2. ULTRAPUR START Gniezno – 20 pkt (+91)
  3. OK BEDMET KOLEJARZ Opole – 19 pkt (+43)
  4. GRUPA AZOTY UNIA Tarnów – 14 pkt (+43)
  5. OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils – 14 pkt (-24)
  6. ENEA POLONIA Piła – 10 pkt (-113)
  7. METALIKA RECYCLING KOLEJARZ Rawicz – 5 pkt (-177)

Adrian Niemczak

newsletter

Privacy Policy.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Our social media
Download the official mobile app
Language
EN