Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (3) – Matouš Kameník

11.02.2023 21:29
Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (3) – Matouš Kameník

Fot. Róża Koźlikowska

Urodzony 22 maja 2006 roku. Mieszka w małej wiosce niedaleko Divišov, uczy się w szkole o profilu mechanik samochodowy. W sezonie 2023 będzie reprezentował barwy Celfast Wilki Krosno. Kamenik będzie występować w rozgrywkach U24 Ekstraligi.

Początki przygody z żużlem

Matouš Kameník zaczął swoją przygodę z żużlem dzięki córce prezesa klubu AK Divišov. – Poślizgnąłem się quadem na zamarzniętej kałuży, a to zdarzenie widziała Radka Hromasová. Zapytała mnie wtedy, czy chcę spróbować żużla. I tak oto trafiłem do tego sportu – mówi Matouš. Kameník zaczął jeździć z tatą na treningi do Divišova, a Václav Hromas nauczył go, jak złożyć motocykl w zakręt itp. Pierwszy ukończony wyścig żużlowy Matouša Kameníka odbył się w czerwcu 2018 roku. Przed wyścigiem nie spodziewał się, że od razu będzie tak wysoko.

Sezon 2022

Pierwsze spotkanie Matouša z 500cc miało miejsce w połowie marca ubiegłego roku na Talent Trophy w Žarnovicy, wcześniej jeździł na 250cc i 125cc. W zeszłym sezonie zawodnik AK Slany, ma 16 lat, a żużel uprawia od 6 lat. Zdobywca trzeciego miejsca podczas Indywidualnych Młodzieżowych Mistrzostw Czech, uzyskując 13 oczek. Na Speedway Ekstraliga Camp w Toruniu Kameník pokazał się z bardzo dobrej strony, zajął 4 miejsce. Start, którego nie można zaliczyć do udanych to pierwsza runda SGP2.

Sportowy idol oraz ulubiony tor

Byłem na kilku torach w Polsce i najlepiej jechało mi się w Toruniu. Nie mam idola, ale lubię styl Taia Woffindena – opowiedział Kameník.

Dalsze plany sportowe oraz przygotowania na kolejny sezon

Kameník w sezonie 2023 pojedzie pierwszy raz w U24 Ekstraliga oraz w Czeskiej Ekstralidze Zlatá Přilba Pardubice. – Staram się ćwiczyć, biegać, jeździć na rowerze. W tym okresie chciałbym się wzmocnić przed sezonem. Jeśli chodzi o regenerację, korzystam głównie z sauny. Moim celem na sezon 2023 jest dotarcie do Finału Mistrzostw Europy oraz dobre wyniki w obu ligach. – przyznaje Matouš.

W sezonie 2023 czekają nas podwójne żużlowe emocje! ?Główna drużyna walczyć będzie o jak najlepszy wynik w Speedway…

Posted by Cellfast Wilki Krosno on Thursday, December 22, 2022

 

newsletter

Privacy Policy.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Our social media
Download the official mobile app
Language
EN