Faworyci nie zawiedli – wyniki eliminacji MMPPK

Fot. Patryk Kowalski

Młodzież rywalizowała w duetach. W czwartkowe popołudnie odbyły się trzy rundy eliminacyjne do finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Zawodnicy o przepustkę do decydującego turnieju walczyli w Tarnowie, Ostrowie Wielkopolskim oraz Pile.

Na stadionie aktualnego mistrza rozgrywek U24 Ekstraligi,, oprócz gospodarzy zmierzyły się zespoły z Łodzi, Zielonej Góry, Rawicza, Poznania, Gniezna oraz Gorzowa. Awans pewnie wywalczyli miejscowi, dzięki skuteczniej jeździe trio Sebastian SzostakJakub KrawczykJakub Poczta. Do finału weszli również gorzowianie, którzy swój sukces zawdzięczają parze Oskar PaluchOskar Hurysz. Dobre zawody odjechał także utalentowany przedstawiciel Rawickiej Akademii Żużla, Franciszek Majewski (15 punktów).

Wyniki (za WP SportoweFakty):

 1. TŻ OSTROVIA Ostrów Wielkopolski – 27 pkt
 2. STAL Gorzów – 26 pkt
 3. RAWICKA AKADEMIA ŻUŻLA KOLEJARZ Rawicz – 18 pkt
 4. H.SKRZYDLEWSKA ORZEŁ Łódź – 17 pkt
 5. ULTRAPUR START Gniezno – 14 pkt
 6. FALUBAZ Zielona Góra – 12 pkt
 7. INVEST HOUSE PLUS PSŻ Poznań – 11 pkt

W Tarnowie z kolei spotkali się młodzieżowcy z Krosna, Lublina, Rybnika, Rzeszowa, Opola oraz Wrocławia. Większej walki o awans do finału MMPPK nie było, a kwestię pierwszego miejsca w zawodach rozstrzygnęli pomiędzy sobą żużlowcy MOTORU oraz ORLEN CELLFAST WILKÓW. Ostatecznie minimalnie lepsi okazali się Mateusz Cierniak, Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski. Krośnianie zdobyli drugie miejsce dzięki wysiłkom Krzysztofa Sadurskiego, Szymona Bańdura oraz Piotra Świercza.

Wyniki (za WP SportoweFakty):

 1. MOTOR Lublin – 28 pkt
 2. ORLEN CELLFAST WILKI Krosno – 26 pkt
 3. ROW Rybnik – 20 pkt
 4. WTS SPARTA Wrocław – 18 pkt
 5. GRUPA AZOTY UNIA Tarnów – 15 pkt
 6. TEXOM STAL Rzeszów – 13 pkt
 7. OK BEDMET KOLEJARZ Opole – 5 pkt

Najciekawsza rywalizacja miała miejsce w Pile, gdzie mierzyły się drużyny z Grudziądza, Gdańska, Leszna, Bydgoszczy oraz Torunia. O przepustkę do dalszej fazy walczyły trzy ekipy. Wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej serii biegów, kiedy Kacper Pludra i Kacper Łobodziński pokonali gdańską parę, a żużlowcy FOGO UNII zremisowali z ABRAMCZYK POLONIĄ Bydgoszcz. Cieszyć z awansu mogli się grudziądzanie oraz leszczynianie, którzy do Piły przyjechali w zestawieniu: Damian Ratajczak, Antoni Mencel oraz Hubert Jabłoński. Oba zespoły we wrześniu powalczą o miano najlepszych juniorów w kraju.

Wyniki (za speedwaynews.pl):

 1. FOGO UNIA Leszno – 21 pkt.
 2. MASZEWSKI GKM Grudziądz – 21 pkt.
 3. ABRAMCZYK POLONIA Bydgoszcz – 20 pkt.
 4. ENEA Polonia Piła – 11 pkt.
 5. KS Toruń – 8 pkt.
 6. ZDUNEK WYBRŻEŻE Gdańsk – 6 pkt.

Finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych odbędzie się 20 września na torze w Częstochowie.

Bartosz Glapiak