Losy drużyn Speedway 2. Ekstraligi po ostatnim awansie – INNPRO ROW i ABRAMCZYK POLONIA najlepsze w zestawieniu

Fot. Zuzanna Kloskowska

W ostatnich latach kibice PGE Ekstraligi zdążyli przyzwyczaić się do spadku z niej beniaminka. Roczne epizody w najlepszej klasie rozgrywkowej w Polsce zaliczał niemal każdy klub, ale kilku z nich udało się zatrzymać w tych szeregach na dłużej.

CELLFAST WILKI Krosno to najświeższy przypadek spadku z PGE Ekstraligi. Podczas gdy PLATINUM MOTOR Lublin zdołał awansować od najniższego szczebla rozgrywek na sam szczyt w dwa lata, krośnianie zrobili to w trzy. W ubiegłym roku, CELLFAST WILKI zdobyły w PGE Ekstralidze siedem punktów, tracąc trzy „oczka” do zajmującej siódme miejsce drużyny z Grudziądza. Mimo spadku, ekipa z Krosna pokazała się z dobrej strony w porównaniu do pozostałych beniaminków.

Fot. Jan Kwieciński

INNPRO ROW Rybnik to obecnie jedyna drużyna Speedway 2. Ekstraligi, której jako beniaminkowi udało na dłużej zagościć się w szeregach PGE Ekstraligi w ostatnich latach. Rybniczanie ostatnio awansowali do najlepszej żużlowej ligi świata na sezon 2020, gdzie zdobyli zaledwie dwa punkty, natomiast po awansie w 2015 roku, zostali w niej na dwa lata. W 2017, ze względu na zawieszenie Grigorija Laguty, INNPRO ROW spadł o szczebel niżej.

W przeciwieństwie do CELLFAST WILKÓW, nieco słabiej w PGE Ekstralidze zaprezentowała się ARGED MALESA Ostrów Wielkopolski. Drużyna pod wodzą Mariusza Staszewskiego awansowała w 2021 roku, a sezon później, nie udało jej się zdobyć choćby jednego punktu. Najbliżej zwycięstwa meczowego, ostrowianie byli w pojedynku z TAURON WŁÓKNIARZEM Częstochową, gdy opady deszczu spowodowały przerwanie spotkania, a także w meczach z FOR NATURE SOLUTIONS KS APATOREM Toruń oraz ZOOLESZCZ GKM Grudziądz.

TEXOM STAL Rzeszów, podobnie do żużlowców z Ostrowa, ostatni raz w PGE Ekstralidze uczestniczyła w 2015 roku. Wówczas zajęła siódme miejsce, dające prawo obrony miejsca w lidze w barażu. TEXOM STAL baraż zwyciężyła, lecz mimo to rok później ścigała się już poziom niżej.

Rok 2014 z kolei, to ostatni sezon w najlepszej klasie rozgrywkowej w Polsce ENERGA WYBRZEŻA Gdańsk. Drużyna zanotowała wtedy dwa zwycięstwa. Oba domowe, najpierw z FOR NATURE SOLUTIONS KS APATOREM Toruń, a następnie z BETARD SPARTĄ Wrocław.

ABRAMCZYK POLONIA Bydgoszcz to klub, który oprócz INVEST HOUSE PLUS PSŻ-u Poznań, najdłużej czeka na promocję do PGE Ekstraligi. Bydgoszczanie ostatni raz mierzyli się w niej w 2013 roku, kiedy zdobyli trzynaście punktów, będąc w tabeli jedynie nad ULTRAPUR STARTEM Gniezno. Rok wcześniej natomiast ABRAMCZYK POLONIA zajęła szóste miejsce.

Marcin Rusewicz