Wybrzeże Gdańsk SA

ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Stadion im. Zbigniewa Podleckiego

info

2024
Medale DMP Wszystkie lata
0złote
4srebrne
2brązowe

Informacje kontaktowe

Tor i stadion

Adres
Stadion im. Zbigniewa Podleckiego ul. Zawodników 1, 80-980 Gdańsk
Pojemność
8670
Długość toru
349.0 m
Szerokość
11.0 m - prosta startowa, 10.2 m - prosta przeciwległa / 14.0 m - I łuk, 14.0 m - II łuk
Rekord toru
61.28 s - Darcy Ward - 21.08.2011

Rok założenia

1962

Klub i jego najnowsza historia związane są z czterema postaciami: Zenonem Plechem, Grzegorzem Dzikowskim, Mirosławem Berlińskim i Jarosławem Olszewskim. Zresztą ten ostatni przez wiele lat nie miał godnych następców wśród miejscowej młodzieży. W ostatniej dekadzie gdańszczanie znów mieli zawodnika, który nawiązywał do świetnych tradycji poprzedników i wychowanków Wybrzeża. Mowa oczywiście o Krystianie Pieszczku, który w latach swojej świetności potrafił nawet wygrywać Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi w 2016 roku.

Symbole Wybrzeża? „Brama Maratońska”, która znajduje się na drugim łuku gdańskiego stadionu im. Zbigniewa Podleckiego. Poza tym z całą pewnością pierwszy łuk na trybunach, gdzie usytuowano największą część widowni. Żużlowe mecze na gdańskim stadionie są atrakcyjne, ponieważ towarzyszy im zwykle specyficzny powiew wiatru od strony Zatoki Gdańskiej, przez co pobyt na obiekcie ma swój niewątpliwy urok.

Co ciekawe, jak podaje oficjalny serwis internetowy gdańskiego klubu, początki żużla na Pomorzu, to nie tylko Gdańsk. Różnego rodzaju formy rywalizacji motocyklowej dotyczyły: Moto Club Danzig, GKS Gdańsk, GKM Gdańsk, Związkowca Gdańsk, Stali Gdańsk, Legii Gdańsk, LPŻ Neptuna Gdańsk, LZS Puck, MKS Sopot, SSM Gdynia i Gwardii Gdynia. Mimo bogatej historii, gdańszczanie ciągle czekają na swój pierwszy złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W ostatnich latach najczęściej rywalizowali na zapleczu Ekstraligi, w 2006 roku nawet w drugiej lidze. Z roku na rok przeobrażają się organizacyjnie, sportowo, a także finansowo.

W najnowszej historii - trzeba przypomnieć, że przed sezonem 2013 doszło do poważnych zmian organizacyjnych w klubie. Po nieudanym sezonie 2012 i rezygnacji ze sponsoringu tytularnego przez Grupę Lotos S.A. ogłoszono konkurs na prezesa spółki, w którym wygrał Robert Terlecki zastępując Macieja Polnego. Rok 2014 to ostatni pobyt w PGE Ekstralidze. Wtedy też kłopoty finansowe powodowały, że nie było wielkich szans w Enea Ekstralidze, jednak podopieczni Stanisława Chomskiego już w pierwszej kolejce pokonali „dream-team” z Torunia. W połowie sezonu z funkcji ustąpił Robert Terlecki. Nadzór nad sprawami organizacyjnymi przejął szef Stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże Tadeusz Zdunek. Z zespołem pożegnał się trener Stanisław Chomski. W wielu meczach gdańszczanie wystąpili w niekompletnym składzie. W 2006 roku zespół musiał zaczynać rozgrywki od drugiej ligi.

W latach 2016 - 2019 w Gdańsku rozgrywano PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Ich patronem został Zenon Plech.

Ostatnie lata, od 2016 roku, to pobyt w 1. Lidze Żużlowej (od sezonu 2024 Speedway 2. Ekstralidze) i dość ustabilizowane wyniki na poziomie środka tabeli: 2016 - 6 miejsce, 2017 - 2 i przegrane baraże, 2018 - 6, 2019 - 5, 2020 i 2021 - 4, 2022 i 2023 - 6.

Barwy klubowe

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL