Świeżość na pozycji U24 w Speedway 2. Ekstralidze. Kto okaże się pod tym względem najlepszy?

Formacja zawodników U24 od lat jest tą, przy której dochodzi do największej liczby roszad. Wszyscy żużlowcy w Speedway 2. Ekstralidze, startujący na tej pozycji, muszą mierzyć się z nowym otoczeniem. Jedni z nich kończą, a drudzy dopiero wchodzą w wiek seniora. Mimo to, trudno jest przewidzieć, kto będzie z nich najskuteczniejszy.

CELLFAST WILKI Krosno w tym sezonie postawią na urodzonego w 2000 roku Jonasa Seifert-Salka. Duńczyk przychodzi do krośnieńskiej drużyny z Poznania, gdzie spędził ostatnie trzy lata. Poprzedni rok był dla niego debiutanckim, a jednocześnie udanym w Speedway 2. Ekstralidze. Seifert-Salk zakończył rozgrywki na trzynastej pozycji pod względem średniej biegopunktowej, wygrywając 20 z 73 wyścigów.

Podobnie do CELLFAST WILKÓW, w jesiennym okienku transferowym INNPRO ROW Rybnik zakontraktował Noricka Bloedorna. Młody Niemiec był niezwykle rozchwytywany, również przez kluby z PGE Ekstraligi. Ostatecznie postawił na Rybnik, który będzie dopiero jego drugim klubem w Polsce. W zeszłym sezonie, Bloedorn reprezentował barwy TRANS MF Landshut Devils, gdzie legitymował się ze średnią 1.616 pkt/bieg.

Nowym zawodnikiem na pozycji U24 w AMBRAMCZYK POLONII Bydgoszcz, będzie Tim Soerensen. Duńczyk zamienił występujący w Krajowej Lidze Żużlowej ULTRAPUR START Gniezno, na drużynę ze Speedway 2. Ekstraligi. Jeszcze wcześniej, Soerensen reprezentował barwy ARGED MALESA Ostrów Wlkp., w której w PGE Ekstralidze w 2022 roku odjechał 18 biegów i zdobył 9 punktów oraz 4 bonusy.

W ENERGA WYBRZEŻU Gdańsk natomiast, nową twarzą formacji U24 jest Tom Brennan – jedyny Brytyjczyk w tym zestawieniu. W 2023 odjechał dla H. SKRZYDLEWSKA ORŁA Łódź jedynie 17 wyścigów, więc jego forma w tym sezonie będzie pewną zagadką, jednak wciąż jest to utytułowany zawodnik. Na koncie ma już młodzieżowe mistrzostwo kraju, oraz mistrzostwo Speedway of Nations.

Tom Brennan Racing #27 podpisał kontrakt na starty w Premiership w sezonie 2024. Na najwyższym szczeblu rozgrywek…

Posted by Energa Wybrzeże Gdańsk on Monday, November 27, 2023

Wiktor Jasiński, to zaś jeden z dwóch żużlowców do lat 24, który przychodzi do Speedway 2. Ekstraligi z poziomu wyżej. W ubiegłym roku był reprezentantem EBUT.PL STALI Gorzów, gdzie był podstawowym zawodnikiem drużyny, a teraz zobaczymy go przywdziewającego barwy ARGED MALESY Ostrów Wlkp. Jasiński ma być jednym z mocniejszych punktów ekipy Mariusza Staszewskiego.

W drużynie H. SKRZYDLEWSKA ORŁA Łódź, działacze postanowili sprowadzić Benjamina Basso. Duńczyk zebrał już odpowiednie doświadczenie w Speedway 2. Ekstralidze, więc w 2024 nie będzie czekało na niego nic nowego. Basso zakończył ubiegłoroczne rozgrywki ze średnią 1.361 pkt/bieg, jednak ze względu na nieregularne występy nie został sklasyfikowany.

𝐁𝐞𝐧𝐣𝐚𝐦𝐢𝐧 𝐁𝐚𝐬𝐬𝐨 🇩🇰 dołącza do drużyny H. Skrzydlewska Orzeł Łódź i będzie reprezentował barwy klubu w sezonie 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ 🆕#OrzełWitaNaPokładzie 🦅 #BoardingOrzełPass🤝 Kwiaciarnie Skrzydlewska

Posted by KŻ Orzeł Łódź on Saturday, November 4, 2023

INVEST HOUSE PSŻ Poznań z kolei na pozycję U24 zakontraktował Mateusza Dula. Ten przychodzi właśnie z Łodzi, gdzie był podstawowym juniorem przez ostatnie cztery sezony, więc Speedway 2. Ekstraliga również nie będzie dla niego żadną nowością. W stolicy Wielkopolski, Dul ma pokazać, że jego obecność na drugim szczeblu rozgrywkowym nie jest przypadkowa.

W Rzeszowie zawodników poniżej 24 lat jest najwięcej. Najprawdopodobniej tę pozycję na stałe zajmie Mateusz Świdnicki, którego po bardzo nieudanym sezonie w Krośnie, działacze sprowadzili do TEXOM STALI. Innymi kandydatami na jego miejsce są Anże Grmek oraz Jesper Knudsen. Ci zaś, zostaną najpewniej zawodnikami rezerwowymi rzeszowskiej drużyny.

Marcin Rusewicz