„Szczakiele” 2022 rozdane. Gala PGE Ekstraligi z bohaterami sezonu

Fot. Marcin Karczewski

Tradycyjne „Szczakiele”, czyli nagrody przyznawane podczas Gali PGE Ekstraligi trafiły w 2022 roku do Bartosza Zmarzlika, Mikkela Michelsena, Kacpra Woryny, Mateusza Cierniaka oraz Stanisława Chomskiego. W Warszawie uhonorowano też Drużynowego Mistrza Polski – Motor Lublin, a „Złoty Szczakiel” – specjalna nagroda, został odebrany przez Piotra Protasiewicza.

Kibice przyznawali głosy bohaterom sezonu 2022 PGE Ekstraligi od 28 sierpnia do 28 września. Wcześniej Kapituła Gali PGE Ekstraligi, na czele z Tomaszem Gollobem, Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu z 2010 roku oraz Markiem Cieślakiem, byłym trenerem Żużlowej Reprezentacji Polski, wskazała kandydatów do nagród w pięciu kategoriach.

KOMPLETNE WYNIKI TUTAJ

Najlepszym polskim zawodnikiem PGE Ekstraligi okazał się – zdaniem kibiców – Bartosz Zmarzlik z MOJE BERMUDY Stali Gorzów. Zmarzlik wygrał swoją kategorię z Dominikiem Kuberą z Motoru Lublin i Januszem Kołodziejem z FOGO Unii Leszno.

Jeśli chodzi o najlepszego zawodnika zagranicznego PGE Ekstraligi, to bezdyskusyjnie triumfował Drużynowy Mistrz Polski, Mikkel Michelsen z lubelskiego Motoru , który w pokonanym polu pozostawił Martina Vaculika z MOJE BERMUDY Stali Gorzów i Leona Madsena z ZIELONA-ENERGIA.COM Włókniarza Częstochowa.

Najlepszym juniorem minionego sezonu PGE Ekstraligi kibice wybrali Mateusza Cierniaka. Żużlowiec Motoru Lublin bardzo długo rywalizował na głosy z Jakubem Miśkowiakiem z ZIELONA-ENERGIA.COM Włókniarza Częstochowa, a trzeci był Bartłomiej Kowalski z BETARD Sparty Wrocław.

Niespodzianką sezonu 2022 w PGE Ekstralidze został – zdaniem kibiców – Kacper Woryna z ZIELONA-ENERGIA.COM Włókniarza Częstochowa. W tej kategorii fani nie byli jednomyślni. Częstochowianin wyprzedził drugiego zawodnika, Daniela Bewleya z BETARD Sparty Wrocław zaledwie o 0,42 pkt procentowego. Trzeci w tej kategorii był Chris Holder z ARGED Malesa Ostrów Wlkp.

Najlepszym trenerem/menedżerem sezonu 2022 kibice wybrali Stanisława Chomskiego z MOJE BERMUDY Stali Gorzów.

Ponadto przyznano nagrodę Ekstraligi Żużlowej w postaci „Złotego Szczakiela” dla Piotra Protasiewicza, który w 2022 roku zakończył karierę, a w swoim dorobku posiada m.in. 14 medali Drużynowych Mistrzostw Polski.

Z kolei redakcja sportowa Canal+ uznała, że najlepszym wyścigiem sezonu był 13. bieg meczu Motoru Lublin z MOJE BERMUDY Stalą Gorzów z 14. rundy PGE Ekstraligi, którego bohaterem został Bartosz Zmarzlik.

Jak co roku, uhonorowano też Drużynowego Mistrza Polski na żużlu. W sezonie 2022 nagrodę otrzymał zespół Motoru Lublin. Po raz pierwszy w historii wyróżnienie odebrali także żużlowcy ARGED Malesa Ostrów Wlkp., którzy wygrali U24 Ekstraligę – nowe rozgrywki szkoleniowe.

Transmisję z Gali PGE Ekstraligi przeprowadził CANAL+ SPORT 5 / CANAL+ Online. Wydarzenie z warszawskiego Double Tree by Hilton Hotel & Conference Centre poprowadzili: Dorota Gardias i Marcin Majewski, a gwiazdą muzyczną wieczoru była DODA.