Top 10 wszech czasów światowego żużla (1) – Emil Sajfutdinow

Fot. Arek Siwek

Emil Sajfutdinow jest rosyjskim żużlowcem pochodzenia tatarskiego, posiadającym obywatelstwo polskie. Urodził się 26 października 1989 roku w Saławacie. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Świata oraz Europy.

Początki żużlowej przygody

Od początku swojej sportowej drogi, Emil Sajfutidinow uznawany był za ogromny talent. Jego debiut ligowy przypadł na sezon 2005 w barwach drużyny Mega Łada Togliatti. Rozgrywki zakończył z fenomenalną średnią biegopunktową 2,271 oraz złotym medalem zdobytym ze swoją drużyną w tamtejszej lidze.

Premierowy dla niego sezon w lidze polskiej przypadł na rok 2006, w zespole Polonii Bydgoszcz. Rok później został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów, dwukrotnie bijąc rekord ostrowskiego toru. W roku 2008 w czeskich Pardubicach zapisał się jako pierwszy żużlowiec w historii, który obronił złoty medal, potwierdzając tym samym swój olbrzymi potencjał sportowy.

Kariera seniorska

Sezon 2009 to debiut w Speedway Grand Prix – mając niespełna 20 lat wygrał czeską rundę w Pradze. W roku 2012 wspólnie z reprezentacją Rosji zdobył brązowy medal w Drużynowym Pucharze Świata, a rok później został stałym uczestnikiem cyklu GP. W swoim debiutanckim sezonie jako pełnoprawny uczestnik elitarnego cyklu zmagań o tytuł najlepszego żużlowca globu był o krok od sprawienia sensacji i zgarnięcia najwyższego trofeum. Niestety jego plany zniweczyła kontuzja podczas półfinału Ekstraligi w Toruniu, która zakończyła jego sezon.

Dzięki wygranym turniejom w Gdańsku oraz Togliatti przewodził także klasyfikacji generalnej Indywidualnych Mistrzostw Europy, które zadebiutowały w zmienionej formule. Kłopoty zdrowotne uniemożliwiły Emilowi starty w Speedway Grand Prix 2014, jednak pozwoliły wywalczyć złoty medal we wspomnianych wcześniej europejskich zmaganiach, zarówno w sezonie 2014, jak i 2015. Po raz kolejny zapisał się w historii światowego żużla, jako zawodnik, który obronił złoty medal międzynarodowego czempionatu. Do Speedway Grand Prix wrócił na stałe w sezonie 2017.

Trudno nie wspomnieć też o wielu sukcesach Emila z reprezentacją Rosji, z którą zdobywał medale Drużynowego Pucharu Świata. Brązowe medale w sezonie 2009, 2012 oraz 2017 oraz trzy złote medale Speedway of Nations, zdobyte w sezonach 2018, 2019 oraz 2020.

Emil Sajfutdinow od zawsze słynął z niezwykle ofensywnego stylu jazdy, często na granicy ryzyka. Z biegiem czasu jego ataki stały się bardziej przemyślane i skuteczniejsze, niż w poprzednich latach kariery. Obserwując poczynania żużlowca, dało się odczuć większą dojrzałość w jeździe.

W wyniku konfliktu z rosyjską federacją nie wystartował w turnieju Speedway of Nations w sezonie 2021, jednak w tym samym roku zdobył trzeci w karierze brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata potwierdzając wysokie aspiracje do bycia czołowym zawodnikiem Świata.

W lidze polskiej dał się poznać jako solidny ligowiec, który zawsze liderował swoim zespołom. W sezonie 2020 okazał się najlepiej punktującym żużlowcem w PGE Ekstralidze, notując średnią biegopunktową 2,523. Obecnie Emil Sajfutdinow występuje na torach w Polsce i w Anglii.

Plany sportowe

Spoglądając w statystyki wydawać by się mogło, że zawodnik, który wygrał do tej pory 7. turniejów Speedway Grand Prix nie jest hegemonem światowego żużla. Gdy dodamy do tego jednak po dwa złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów oraz Indywidualnych Mistrzostw Europy, trzy złote medale w Speedway Of Nations czy dwa brązowe medale Speedway Grand Prix, żużlowiec ten jawi się jako spełniony i utytułowany. Do najważniejszego tytułu jak do tej pory jednak zawsze czegoś brakowało. Obserwując wysoką formę Sajfutdinowa, można odnieść nieodparte wrażenie, że to żużlowiec mający ogromny potencjał, by włączyć się do walki o najwyższe trofea i powiększyć swój dorobek medalowy, włącznie z tym najbardziej cennym.