Klub Sportowy Toruń S.A.

KS APATOR Toruń

Motoarena im. Mariana Rosego

Info

2024
DMP Medals All seasons
4gold
7silver
8bronze
PGE Ekstraliga - ResultsSince 2007
151/292
Wins
13/292
Draws
128/292
Defeats

Contact information

Klub Sportowy Toruń S.A.
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 2,
87-100 Toruń

Press officer:
Róża Koźlikowska

Track and stadium

Address
Motoarena im. Mariana Rosego ul. Pera Jonssona 7, 87-100 Toruń
Capacity
15506
Track size
318.0 m
Width
12.0 m - starting straight, 12.0 m - back straight / 17.0 m - 1st corner, 16.2 m - 2nd corner
Track record
56.50 s - Jack Holder - 20.08.2017

Established

1962

Przez wiele lat klub znany był pod nazwą Stal Toruń, potem kibice żużel w Toruniu kojarzyli głównie z Apatorem. Ta ostatnia nazwa ciągle znajduje się w świadomości fanów, chociaż klub to już oficjalnie KS Toruń, a wcześniej Unibax. Drużyna żużlowa przeszła główne przeobrażenia wraz z przenosinami na nowy obiekt – Motoarenę. Nosi ona imię słynnego toruńskiego zawodnika Mariana Rosego. Po raz pierwszy toruńskie „Anioły”, bo tak zwykło mawiać się o zawodnikach KS Toruń, na Matoarenie rywalizowały 3 maja 2009 roku.

Wielu kibiców z nostalgią wspomina stadion żużlowy położony przy ulicy Broniewskiego, gdzie drużyna rywalizowała w okresie sprzed Motoareny. Jak podaje oficjalny serwis internetowy toruńskiego klubu, początki żużlowego ścigania miały miejsce w Toruniu… przy ulicy Bema, a w 1962 roku został założony Klub Sportowy „Apator”, który był nazwą Pomorskich Zakładów Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia (PZWANN). Symbole toruńskiego żużla? Dla wielu to Zbigniew Raniszewski, Jan Ząbik oraz Wojciech Żabiałowicz. Zbigniew Raniszewski jeździł w klubach z Bydgoszczy i Torunia, zginął tragicznie podczas meczu Austria – Polska, rozegranego w Wiedniu w 1956 roku. Jan Ząbik to prawdziwa legenda zawodnicza i trenerska, wychowawca wielu adeptów szkółki żużlowej w Toruniu, ojciec Karola, również zawodnika m.in. klubu z Torunia. Wojciech Żabiałowicz w latach osiemdziesiątych był jednym z najlepszych polskich żużlowców, co potwierdził zdobyciem złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Polski w 1986 roku. Przez całą karierę był związany z Toruniem jako zawodnik, w późniejszym okresie również trener toruńskiego zespołu. Karierę zakończył w 1991 roku wespół z Eugeniuszem Miastkowskim. Był to jednocześnie czas, gdy do polskich zespołów zaczęli dołączać obcokrajowcy.

Gwiazdą Apatora na kilka kolejnych lat został Szwed, Per Jonsson. Mistrz Świata z 1990 roku błyszczał w naszej lidze, ale jego karierę przerwał upadek w czasie Derbów Pomorza w Bydgoszczy w 1994 roku. Od tamtej pory "Długi Per" jest zmuszony do poruszania się przy pomocy wózka inwalidzkiego, ale aktywnie działa w sporcie żużlowym, także szkoląc młodych zawodników. Lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne to rozkwit kilku młodych talentów Apatora, m.in. Tomasza Bajerskiego, Tomasza Świątkiewicza, Tomasza Chrzanowskiego, Roberta Kościechy i Wiesława Jagusia, który stał się nawet na moment uczestnikiem cyklu Grand Prix. Swoją kartę w dziejach toruńskiej drużyny zapisali też Mirosław Kowalik i Jacek Krzyżaniak. Ten ostatni został zresztą po zakończeniu kariery jednym z komisarzy torów w lidze. Epizody z "Aniołem" na plastronie mieli tacy zawodnicy jak Tomasz Gollob i Emil Sayfutdinov.

W toruńskiej drużynie doszło w ostatnim czasie do wielu zmian. Spadek z PGE Ekstraligi był tylko chwilowy i na sezon 2021 zespół wrócił w szeregi najlepszych. Z kolei przed sezonem 2022 doszło do przebudowania drużyny, do której dołączył Patryk Dudek. W Toruniu w 2023 roku doczekano się kolejnego medalu DMP. Pomógł w tym wydatnie Emil Sajfutdinow.

Club colours

newsletter

Privacy Policy.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Our social media
Download the official mobile app
Language
EN