Zielonogórski Klub Żużlowy S.S.A.

NOVYHOTEL FALUBAZ Zielona Góra

W69

info

2024
DMP Medals All seasons
7gold
1silver
6bronze
PGE Ekstraliga - ResultsSince 2007
147/282
Wins
18/282
Draws
117/282
Defeats

Contact information

Track and stadium

Address
W69 ul. Wrocławska 69, 65-218 Zielona Góra
Capacity
14586
Track size
344.0 m
Width
10.4 m - starting straight, 10.4 m - back straight / 17.4 m - 1st corner, 17.0 m - 2nd corner
Track record
59.22 s - Przemysław Pawlicki - 03.06.2023

Established

Pierwsze skojarzenie związane z Falubazem, gdy spojrzy się na stroje zawodników z Zielonej Góry, to „Myszka Miki”. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku właśnie „Myszka Miki” stała się symbolem drużyny, a jej podobizna widnieje od wtedy na plastronach (teraz w zasadzie już kombinezonach) żużlowców z Winnego Grodu. Zgrzeblarki, Morawski, ZKŻ i Falubaz to najbardziej znane nazwy drużyny żużlowej z Zielonej Góry.

Stadion żużlowy w Zielonej Górze ma przydomek W69 (Wrocławska 69 to adres obiektu). Jak informuje falubaz.com, na obiekcie znajduje się Galeria Sław Zielonogórskiego Żużla. Inne ciekawostki na temat W69: podczas jednego z sezonów zielonogórski stadion posiadał aż dwie wieżyczki sędziowskie. Wszystko za sprawą nowej wieżyczki, którą budowano w trakcie sezonu (wieżyczka ta stoi do dnia dzisiejszego). Stara wieżyczka stała wówczas tuż przed nowo wznoszoną konstrukcją. Słup w środku trybun stał się przedmiotem wielu dowcipów, mało jednak osób wie, iż pierwotnie planowano ustawienie tuż za bandą kilkudziesięciu niewielkich masztów z oświetleniem toru (podobne zamontowano na stadionie żużlowym w Ostrowie). Przy takim rozwiązaniu, zamiast jednego słupa było by ich przynajmniej kilkanaście.

Zielonogórski stadion żużlowy jest własnością miasta Zielona Góra i zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na stadionie znajduje się siedziba klubu żużlowego (ZKŻ SSA oraz Stowarzyszenia ZKŻ). Najbardziej znani zielonogórscy żużlowcy to: Andrzej Huszcza, Piotr i Paweł Protasiewiczowie, Maciej Jaworek, Sławomir i Patryk Dudkowie, Jan Krzystyniak, Rafał Kurmański i Zbigniew Marcinkowski.

Klub z Zielonej Góry posiada słynną w całej Polsce grupę podprowadzających F16 Falubaz Girls. Jej członkinie odniosły wielkie sukcesy w kibicowskich głosowaniach w ramach konkursów Miss Startu PGE Ekstraligi. W 2017 roku zwycięstwo odniosła Jagoda Urban, a w 2015 roku Oliwia Brówka.

W sezonie 2019 zielonogórzanie występowali z nowym claimem #SuperFalubaz i mocno przebudowanym składem, do którego trafił m.in. Nicki Pedersen (wcześniej po raz ostatni jeździł w Falubazie w latach 2004 - 2005). W klubie doszło również do zmiany na stanowiskach zarządzających. Nie doprowadziło to jednak do zdobycia medalu DMP.

Falubaz słynie z bardzo intensywnych działań marketingowych. Akcje typu Falubazowe Mikołajki, 60 godzin z Falubazem i prezentacje drużyny prowadzone z rozmachem weszły już na stałe do żużlowego harmonogramu - niezależnie od sytuacji sportowej i finansowej klubu. Przed sezonem 2019 pozyskano nowego sponsora tytularnego - STELMET. Z kolei do rozgrywek sezonu 2020 zespół przystąpił pod hasłem: Hej, Hej Falubaz i z nowym sponsorem RM SOLAR. W 2021 roku doszło do sporych przetasowań w składzie, a do drużyny dołączyli m.in. Matej Zagar i Max Fricke oraz MARWIS.PL jako sponsor tytularny. Drużyna spadła jednak z PGE Ekstraligi, do której powróciła na sezon 2024 z nowymi żużlowcami. W tzw. międzyczasie w klubie doszło do wielu zmian. Sponsorem tytularnym została ENEA, a dyrektorem sportowym klubu Piotr Protasiewicz (koniec sezonu 2022). Największymi hitami transferowymi jesieni 2023 roku okazali się Jarosław Hampel i Piotr Pawlicki.

Club colours

newsletter

Privacy Policy.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Our social media
Download the official mobile app
Language
EN