2. LŻ: Pełna pula dla drużyn z Opola i Rawicza. Emocje w Daugavpils

W miniony weekend rozegrana została pierwsza rewanżowa runda 2. Ligi Żużlowej. Na torach w Pile i Tarnowie triumfowali goście, kolejno z Opola i Rawicza, inkasując pełną pulę na swoje konto. Zaś spotkanie w Daugavpils z Poznaniem zakończyło się triumfem Łotyszy.

Po pierwszym spotkaniu, które opolanie zwyciężyli na własnym torze wynikiem 65:24 praktycznie przekreślili szanse pilan na punkt bonusowy i dali jasny sygnał, iż w dwumeczu zamierzają powalczyć o pełną pulę. Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla gospodarzy, bowiem para Jędrzejewski – Mroczka przywiozła podwójne zwycięstwo. Euforia pilan nie trwała długo, gdyż już po trzeciej gonitwie na meczowe prowadzenie wyszli podopieczni Marcina Sekuly (10:8).

Bardzo mocne ciosy goście wyprowadzili na początku drugiej serii, wynikami 5:1 zwyciężając biegi numer 5 i 6. Takie rezultaty w tych wyścigach to także skutek upadków zawodników gospodarzy – w piątym wyścigu na tor upadli zawodnicy drużyny gospodarzy – Marcin Jędrzejewski i Lukas Fienhage, zaś w szóstym starcie z nawierzchnią „zapoznał się” Lars Skupień. Obaj Polacy zostali wykluczeni z powtórek.

W kolejnych startach goście powiększali przewagę. Pilanie mieli swoje momenty, jak chociażby 10. bieg, który wygrali podwójnie, jednak to okazało się zbyt mało na drużynę OK BEDMET KOLEJARZA Opole. Warto nadmienić, iż w ostatnim biegu trzeciej serii najlepsza para gospodarzy przywiozła za swoimi plecami Jacoba Thorssella, który za gesty w kierunku Jakuba Krawczyka po biegu ukarany został żółtą kartką.

Do groźnej sytuacji doszło także w biegu 12., gdzie na tor po ataku Karola Barana, upadł Marcin Jędrzejewski. Z kolei Baran ukarany został za tę sytuację żółtą kartką. Z kolei w 13. biegu, podwójnie wygranym przez opolan, zapewnili sobie oni meczowe zwycięstwo i trzy punkty do ligowej tabeli.

Najskuteczniejszym zawodnikiem gospodarzy był Artur Mroczka, zdobywca 15 punktów z bousem, zaś po stronie gości najlepiej zaprezentował się Adrian Cyfer (14+1).

Wyniki (za WP SportoweFakty):

BUDMAX-STAL POLONIA Piła: 37

 1. Artur Mroczka (2*,3,2,3,2,3) 15+1
 2. Tomasz Orwat (2,1,0,0,0,-) 3
 3. Marcin Jędrzejewski (3,W,2*,3,2,1) 11+1
 4. Lukas Fienhage (0,1,-,-) 1
 5. Lars Skupień (1,W,1,1,-) 3
 6. Ben Ernst (0,0,-) 0
 7. Mateusz Panicz (2,1,0,1,U) 4

OK BEDMET KOLEJARZ Opole: 53

 1. Oskar Polis (1,3,3,3,1,2) 13
 2. Karol Baran (0,3,2*,1,W,-) 6+1
 3. ZZ (-,-,-,-) 0
 4. Adrian Cyfer (3,2*,3,3,3,-) 14+1
 5. Jacob Thorssell (2*,2,2*,1,2*,3) 12+3
 6. Jakub Krawczyk (3,1,0,W) 4
 7. Petr Chlupáč (1,0,2,1) 4

UNIA Tarnów – METALIKA RECYCLING KOLEJARZ Rawicz 35:55

Także zwycięstwem gości zakończyło się spotkanie w Tarnowie. Rawiczanie na meczowe prowadzenie wyszli już w biegu młodzieżowym, zwyciężonym podwójnie przez parę Krzysztof Sadurski – Steven Goret. Zawodnicy Unii w sobotnich zawodach nie byli w stanie wygrać chociażby jednej serii startów, ponadto, aż osiem biegów kończyło się rezultatami 3:3. Kluczowe było jednak pięć biegów, które goście zwyciężyli podwójnie, finalnie zwyciężając 55:35. „Płatny” komplet w tym spotkaniu zanotował Josh Pickering, który zdobył 13 punktów z 2 bonusami, zaś ze strony gospodarzy najlepiej zaprezentowali się Tero Aarnio (10+1) oraz Peter Ljung (10). Punkt bonusowy za dwumecz zdobył zespół z Rawicza, który w pierwszym meczu zwyciężył 58:32.

OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils – SPECHOUSE PSŻ Poznań 48:42

Ostatnim ze spotkań minionej rundy 2. Ligi Żużlowej było starcie na Łotwie, gdzie miejscowy OPTIBET LOKOMOTIV Daugavpils podejmował drużynę z Poznania. Spotkanie to zdecydowanie lepiej rozpoczęli goście, którzy po pierwszej gonitwie wyszli na prowadzenie. Gospodarze odpowiedzieli już w drugiej gonitwie, zaś po trzeciej wyszli na meczowe prowadzenie. W dalszej części zawodów, zawodnicy obu ekip wyprowadzali ciosy, na przemian wygrywając raz jedni, raz drudzy. Tym samym, oba zespoły przez całe zawody jechali „w kontakcie”, a dowodem tego jest fakt, iż przed ostatnią gonitwą goście nadal mieli szanse na remis. Łotysze jednak nie pozwolili „Skorpionom” na punktową zdobycz w tym meczu. Liderzy obu ekip w tym spotkaniu – Nick Morris oraz Rune Holta zdobyli po 11 „oczek”.

TEXOM STAL Rzeszów – pauzowała

Adrian Niemczak